Co należy załatwić przed wyjazdem do Norwegii

spakowane walizki

Myślicie o wyjeździe do Norwegii na dłużej? Niezależnie czy do pracy stałej lub sezonowej, czy też na studia jest kilka rzeczy, które warto załatwić przed wyjazdem. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tak więc Polacy mogą bez większych trudności podejmować prace stałe i dorywcze na jej terenie.


Formalności w Polsce

Swój wyjazd na stałe lub co najmniej na sześć miesięcy trzeba zgłosić w urzędzie gminy, na której terenie mieszkamy. Polskie urzędy rejestrują takie zgłoszenia bezpłatnie i można ich dokonać osobiście lub przez Internet. Po powrocie do kraju musimy przejść adekwatną procedurę i złożyć zawiadomienie o naszym powrocie. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać w Norwegii przez okres trzech miesięcy. Jeśli nasz pobyt ma się przedłużyć, musimy posiadać pracę i zarejestrować się w rejestrze ewidencji ludności i lokalnym Urzędzie Podatkowym. Nosząc się z zamiarem przeniesienia świadczeń pobieranych w Polsce (zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia rodzinne, emerytura), musimy również pamiętać o odpowiednich formularzach z NFZ.


Dokumenty tożsamości

Przed wyjazdem sprawdzamy, czy dokumenty potwierdzające naszą tożsamość są ważne. Żeby wjechać na terytorium Norwegii, wystarczy dowód osobisty lub paszport (Prawo jazdy nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość). Idealnym rozwiązaniem jest mieć oba te dokumenty — w razie, gdyby jeden zaginął w trakcie naszego pobytu za granicą. Dodatkowo przydają się kserokopie innych istotnych dokumentów, takich jak: prawo jazdy, akt urodzenia, akt ślubu lub orzeczenie o rozwodzie, zezwolenie na pobyt, czy umowy, a nawet korespondencja z pracodawcą — ułatwi to nam kontakt z pracodawcą i uprości formalności na miejscu.


Konto walutowe

Praca w Norwegii będzie wiązała się z koniecznością posiadania konta w tamtejszym banku. Najlepszym sposobem na najkorzystniejszą wymianę zarobionych pieniędzy jest skorzystanie z usług kantoru internetowego. Możemy to zrobić zarówno bezpośrednio z konta norweskiego, jak i za pośrednictwem konta walutowego w Polsce. Trzeba wziąć pod uwagę, że przelew środków z Norwegii do Polski (w obydwu przypadkach) potrwa około 48 godzin. Sama wymiana online i przelew na konto złotówkowe w Polsce to już kwestia kilkunastu minut. W skali roku oszczędzimy w ten sposób nawet do kilku tysięcy złotych.


ePUAP

Przebywając poza granicami kraju, mamy utrudniony kontakt z urzędami w Polsce. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, warto utworzyć profil zaufany ePUAP — jest to bezpłatny profil, który służy do potwierdzania składanych dokumentów w urzędach takich jak: gminy, stanu cywilnego, ZUS, NFZ, skarbowych, pracy. W przypadku dłuższej nieobecności jest to nieocenione ułatwienie.


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

W wojewódzkich oddziałach NFZ możemy bezpłatnie wyrobić taki dokument, potwierdza on nasze prawo do korzystania na koszt NFZ z opieki lekarskiej w czasie pobytu za granicą, na takich samych warunkach, co osoby ubezpieczone w danym państwie. Nie obejmuje leczenia w instytucjach prywatnych, więc przed wizytą u lekarza warto upewnić się, że prowadzi działalność w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Karta EKUZ to chyba najważniejsza rzecz, jaką należy załatwić przed wyjazdem — zapewni nam bezpieczeństwo i pomoc w razie sytuacji nagłych.


Ubezpieczenie

Wspomniana karta EKUZ zapewni na dostęp do podstawowych usług medycznych, jednak aby czuć się w pełni bezpiecznie, powinniśmy zadbać o dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i jeśli mamy taką możliwość, o prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacji kryzysowej (na przykład dłuższym pobycie w szpitalu) uchroni to nas przed bardzo wysokimi kosztami za świadczenia nierefundowane przez NFZ.


Mieszkanie

Przed wyjazdem koniecznie musimy zatroszczyć się o zakwaterowanie. Jeśli mieszkania nie zapewnia nam pracodawca, warto wcześniej zadbać o kwaterę, przynajmniej na okres początkowy. Zapewni to nam komfort życia i pracy. Będąc na miejscu, łatwiej znajdziemy coś odpowiedniego, jeśli okaże się, że wybrany przez nas wcześniej lokal nie spełnia naszych oczekiwań. Zastępczym rozwiązaniem może być wynajęcie pokoju, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem i często sprawdza się w początkowym okresie pobytu. Dodatkowo dobrze jest sporządzić wcześniej listę niedrogich hosteli, w których będziemy mogli zatrzymać się w sytuacji awaryjnej.


Transport

Jest kilka sposobów na podróż do Norwegii. Najszybciej na miejsce dostaniemy się oczywiście samolotem. Wybierając ten środek transportu, warto wcześniej rozważyć kwestię dojazdu do pracy — bardzo często posiadanie własnego środka transportu na miejscu, to najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcemy dojechać do Norwegii własnym autem, to najbardziej popularnym rozwiązaniem jest podróż promem do Szwecji (ze Świnoujścia, Trójmiasta albo z Niemiec), a potem autostradą do Oslo. Trasa lądowa prowadzi okrężną drogą przez Niemcy, Danię i Szwecję.


Informacje o kraju

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o kraju, do którego się wybieramy. Warto sprawdzić jakie możliwości oferuje tamtejszy rynek pracy, jakie są koszty utrzymania, zwyczaje, czy nawet panujący klimat. Zima w Norwegii jest dużo bardziej surowa niż w Polsce — warto się do niej wcześniej przygotować. Te informacje bez trudu znajdziemy w Internecie bądź rozmawiając z kimś, kto ma już doświadczenie.


Język obcy

To podstawa, jeśli na poważnie myślimy o wyjeździe za granicę. Jeszcze do niedawna znajomość języka angielskiego w zupełności wystarczyła. I choć bez trudu porozumiemy się wszędzie w tym języku, to obecnie wielu pracodawców oczekuje komunikatywnego posługiwania się językiem norweskim, bądź przynajmniej gotowości do nauki tego języka.


Bezpieczeństwo

Powinniśmy zadbać o to, żeby w naszym telefonie znalazły się aktualne numery do naszych bliskich oraz polskich instytucji na terenie Norwegii. To bardzo ważne na przykład w przypadku utraty dokumentów. Upewnijmy się, że nasz telefon nie ma blokady "simlock", dzięki temu na miejscu będziemy mogli korzystać z lokalnych kart sim, co znacznie obniży koszty połączeń lokalnych. Przed wyjazdem powinniśmy również uaktywnić usługę roamingu u naszego operatora w Polsce.


Dzięki tym kliku podstawowym zasadom początkowy okres po przyjeździe do Norwegii upłynie spokojnie i pozwoli Wam skupić się na pracy i spokojnie zaadaptować do warunków panujących na miejscu.Powrót do listy artykułów