Korona szwedzka


Kurs SEK/PLN

Kurs kupna:

0,3633 PLN
Kurs sprzedaży:

0,3683 PLN

Wykres kursu SEK

Archiwalne kursy korony szwedzkiej wg. NBPOficjalną walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK). Szwecja jest jednym z krajów członkowskich, który nie wprowadził waluty Euro, pomimo ciążącego na nim takiego obowiązku. Sztokholm nie śpieszy się z decyzją wejścia do strefy euro, argumentując, że w wynikach referendum z 2003 roku 56% obywateli opowiedziało się przeciwko przyjęciu wspólnej europejskiej waluty.Szwedzka gospodarka opiera się przede wszystkim na wydobyciu rudy żelaza. Kraj ten jest jednym z głównych eksporterów stali na świecie. Duży nacisk postawiono również na rozwój przemysłów ściśle powiązanych z wykorzystaniem tego surowca: hutniczego, maszynowego, elektrotechnicznego i produkcji broni. Dzięki temu szwedzka gospodarka jest w dużym stopniu uniezależniona od zewnętrznych czynników. Co ciekawe zużycie energii per capita jest tutaj na jednym z najwyższych poziomów na świecie, jednak duża jej część jest pozyskiwana ze źródeł odnawialnych.Czy wiesz, że:

  • Szwedzki bank centralny Riksbank jest wyłącznym sponsorem nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Laureatem tego prestiżowego wyróżnienia został między innymi naukowiec polskiego pochodzenia-Leonid Hurwicz. Nagrodzono jego wkład w badania teorii rynków. Oprócz tego szwedzki odpowiednik NBP jest najstarszą na świecie instytucją tego typu, pełniącą funkcję banku centralnego. Jest to również trzeci najstarszy bank w ogóle.
  • W XVII stuleciu Szwedzi, szukając oszczędności, eksperymentowali z monetami wykonanymi w miedzi. Ponieważ w tamtych czasach wartość kruszcu użytego do produkcji monety musiała się równać jej nominałowi, bilon ten charakteryzował się niezwykle dużymi wymiarami i wagą — największa z nich ważyła blisko... 20 kilogramów i można było za nią kupić jedną krowę.
  • Szwedzki Stockholms Banco jako pierwszy na świecie wyemitował papierowe pieniądze (1661 r.). Niestety pomysłodawca i jednocześnie założyciel tej instytucji nie bardzo przejmował się tym, czy emitowane przez niego noty bankowe mają pokrycie, co skończyło się upadkiem banku i karą śmierci dla zaradnego bankiera. Johan Palmstruch, bo o nim mowa, został ostatecznie ułaskawiony, a na bazie jego baku powstał, działający do dzisiaj Riksbank. Do połowy XVIII wieku na banknotach emitowanych w Szwecji widniało ostrzeżenie przed karą śmierci dla fałszerzy.


Na NORDIQA.com znajdziesz zawsze aktualny kurs korony szwedzkiej (SEK). Otwórz bezpłatne konto już dzisiaj i uzyskaj dodatkowy rabat w wysokości 10% na 90 dni*. Bez limitu wymian i kwoty.

* Szczegóły rabatu znajdziesz tutaj.


Odbierz 10% rabatu


Kalkulator walutowy


oblicz swój zysk

Kursy walut


w kantorze internetowym

15sKupujemySprzedajemy
NOK0,3646 PLN0,3696 PLN
SEK0,3633 PLN0,3683 PLN
DKK0,5686 PLN0,5736 PLN
EUR4,2495 PLN4,2725 PLN
USD3,9089 PLN3,9499 PLN
GBP4,9715 PLN5,0065 PLN
CHF4,3002 PLN4,3232 PLN