Korona norweska
Kurs NOK/PLN
Wykres kursu NOK
Archiwalne kursy korony norweskiej wg. NBP
Waluta Norwegii jest w dużej mierze uzależniona od cen ropy naftowej i dolara amerykańskiego. Nazwa "korona" pochodzi z 1875 roku, kiedy to Norwegia przystąpiła, wraz ze Szwecją i Danią do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Porozumienie przetrwało do 1914 roku, jednak nawet po jego rozpadzie, kraje w nim uczestniczące, zdecydowały się pozostać przy obowiązujących nazwach walut.
Za politykę finansową Norwegii odpowiada tamtejszy bank centralny Norges Bank. Ciekawostką jest fakt, że odpowiada również za zarządzanie państwowym funduszem emerytalnym, który niemalże w całości jest finansowany środkami pochodzącymi z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to największy tego typu podmiot na świecie. Norweska rezerwa emerytalna to blisko 1,0 bln USD - jest to niemal dwukrotność całego PKB Polski.
Czy wiesz, że:
- Niektóre norweskie monety mają charakterystyczny otwór umieszczony w środkowej części. Jest wiele domysłów dotyczących ich przeznaczenia. Niektórzy twierdzą, że jest to nawiązanie do dawnych czasów, kiedy to monety były nawlekane na mocny sznur, którzy ułatwiał ich przechowywanie. Jeszcze inna wersja mówi o ułatwieniu osobom niewidomym identyfikacji nominału. Pojawiają się również przypuszczenia, że otwory umieszczano w celu odróżnienia monety wykonanej z metali szlachetnych od bilonu z mniej wartościowych kruszców, jaki stopniowo zaczęto wprowadzać po likwidacji parytetu w złocie.
- Banknoty koron norweskich zdobią wizerunki uznanych osób norweskiego świata. Np. śpiewak operowy, czy laureat nagrody nobla. Od maja 2017 Norges Bank wprowadza do obiegu nowe wzory banknotów. Awers nowych banknotów zdobią nadruki z morskim motywem, podczas gdy rewers stanowią wzory z pikseli, których układ został oparty na skali Beauforta używanej do określania siły wiatru.
- Łódź wikingów, którą możemy dostrzec na nowym banknocie 100 NOK, to wizerunek jednego z najważniejszych norweskich zabytków archeologicznych. Przedstawia odnalezioną w 1879 roku "Łódź z Gokstad", która zachowała się w bardzo dobrym stanie i dzisiaj stanowi część ekspozycji Muzeum Łodzi w Oslo. Okręt znaleziono podczas przekopywania kurchanu - w jego wnętrzu odnaleziono komorę grobową ze szczątkami wodza wikingów.
Na NORDIQA.com znajdziesz zawsze aktualny kurs korony norweskiej (NOK). Otwórz bezpłatne konto już dzisiaj i uzyskaj dodatkowy rabat w wysokości 10% na 90 dni*. Bez limitu wymian i kwoty.
* Szczegóły rabatu znajdziesz tutaj.