Jak zostać Brytyjczykiem?

robotnik przy pracy

Czy żyjąc i pracując za granicą warto starać się o obywatelstwo kraju, w którym przebywamy? Jak pokazują dane Eurostatu za rok 2016 Polacy obok Rumunów są nacją najczęściej występującą o przyznanie obcego obywatelstwa. Prym pod względem ilości złożonych wniosków wiodą Niemcy (6,7 tys. przyznanych paszportów), Wielka Brytania (4.4 tys.). Niewiele mniejsze liczby padają w Irlandii i Szwecji.

Wszystkie te kraje, w rankingu Nomad Passport Index, są wyżej notowane od Polski. Częścią składową (prawie w 50 %) tej oceny jest między innym ilość krajów, do których można poruszać się w ruchu bezwizowym. Do kolejnych kryteriów należą: swoboda podatkowa, wolności obywatelskie i ogólna stopa życiowa. Najwięcej daje posiadanie paszportu Niemieckiego – umożliwia on bezproblemowe poruszanie się do 179 krajów świata. Nie wiele gorszy wynik notują obywatelstwa Szwecji (178), Wielkiej Brytanii (177), czy Irlandii (176). Polska wypada tutaj dosyć mizernie. Paszport Rzeczypospolitej umożliwia podróż bez wizy zaledwie do 163 państw. Polacy przebywający za granicą coraz częściej decydują się na składanie wniosków umożliwiających im pozyskanie drugiego obywatelstwa.



Zwłaszcza Wielka Brytania przeżywa ostatnio wzrost liczby wniosków o przyznanie obywatelstwa. Duży wpływ na to ma widmo Brexitu i niepewność związana z zakończeniem negocjacji pomiędzy rządem brytyjski a Unią Europejską. Oczywiście zawsze są dodatkowe profity, jak na przykład możliwość podróżowania bez wizy do USA, czy Australii. No dobrze, ale jak zostać Brytyjczykiem?

Podstawowe warunki

Aby zostać poddany Jej Królweskiej Mości, należy spełnić kilka warunków:

  • trzeba mieć ukończone 18 lat;
  • być osobą z "dobrym charakterem" - oznacza to brak poważnego przestępstwa na koncie;
  • być osobą zrównoważoną psychicznie;
  • trzeba zadeklarować zamiar pozostania na terytorium UK;
  • trzeba mieszkać w UK przez 5 lat przed datą złożenia wniosku;
  • nie można przebywać poza terenem UK przez okres dłuższy niż 450 dni w ciągu tych 5 lat i nie przebywać poza terenem UK przez okres dłuższy niż 90 dni w ciągu ostatniego roku;
  • trzeba posiadać status rezydenta przez okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku (co dla obywateli EOG oznacza pobyt 6-letni, czyli 5 lat + 12 miesięcy po uzyskaniu automatycznej rezydentury);
  • pobyt nie może być ograniczony przez prawa imigracyjne lub wizowe (nie można także podczas pobytu łamać prawa imigracyjnego);
  • trzeba potwierdzić znajomość języka angielskiego i zdać test z wiedzy o Wielkiej Brytanii.


Koszty uzyskania obywatelstwa

Przed rozpoczęciem procedury warto dobrze się przygotować i załatwić wszystkie dodatkowe formalności, bo wiąże się ona z niemałymi kosztami. Przy złożeniu wniosku o przyznanie obywatelstwa trzeba zapłacić 1005 funtów. Do tego dochodzi koszt testu Life in the UK, czyli 50 funtów oraz dodatkowe opłaty za przesyłki i przejazdy.



Egzamin językowy

Jeśli staramy się o obywatelstwo, musimy potwierdzić poziom naszych umiejętności językowych - musimy znać język przynajmniej na poziomie B1. Jeśli mamy certyfikat potwierdzający kompetencje językowe warto sprawdzić, czy jest uznawany przez Home Office. Listę aprobowanych certyfikatów znajdziemy TUTAJ.

Jeżeli nie masz certyfikatu, musisz zdać egzamin językowy w akredytowanym college’u lub zapisać się na kurs przygotowujący i zdać egzamin. Szczegóły dotyczące egzaminu językowego znajdziesz TUTAJ.



Life in the UK test

Oprócz testu konieczne jest także zdanie testu ze znajomości życia w Wielkiej Brytanii. Test można zdawać w dowolnym terminie. Należy uzyskać 75% punktów, aby zdać egzamin. Przygotowując się do testu najlepiej korzystać z dostępnego podręcznika wydanego przez Home Office (można kupić nowy lub używany w Internecie lub wypożyczyć z lokalnej biblioteki). Test składa się z 24 pytań dotyczących życia w Wielkiej Brytanii i trwa 45 minut. TUTAJ znajdziemy szczegóły dotyczące testu.



Procedura złożenia wniosku

Jeśli spełniamy podstawowe kryteria, mamy już certyfikat językowy i zdaliśmy test o wiedzy o UK, możemy teraz starać się o obywatelstwo. Można to zrobić na 3 sposoby:

  • korzystając z usługi National Checking Service (statystycznie tylko 2% podań złożonych w ten sposób nie jest akceptowanych); jest to usługa odpłatna prowadzona przez lokalne władze samorządowe. Opłaty różnią się od ok. 50 do 70 funtów za wniosek;
  • przez agenta lub reprezentanta;
  • osobiście.

Jeżeli chcemy upoważnić agenta do złożenia wniosku, upewnijmy się, że jest zarejestrowany w Office of the Immigration Service Commissioner.

Jeśli decydujemy się na samodzielne złożenie wniosku, formularz możemy pobrać TUTAJ. Wniosek trzeba wypełnić, dołączyć wszystkie wymagane dokumenty i wysłać na adres:

Department 1

UK Border Agency

The Capital

New Hall Place

Liverpool

L39PP

Pobierając wniosek warto też ściągnąć Guide and Booklet AN, tam znajdziemy wskazówki, jak wypełnić wniosek, które dokumenty wysłać i jak uiścić opłatę.



Ceremonia nadania obywatelstwa

Jeżeli nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, zostaniemy zaproszeni na ceremonię otrzymania obywatelstwa. Zazwyczaj uroczystości odbywają się w lokalnym councilu, koszt ceremonii wynosi 80 funtów. Podczas uroczystości składana jest przysięga oddania Jej Wysokości Królowej i lojalności wobec Zjednoczonego Królestwa. Obecność na ceremonii jest obowiązkowa i musi nastąpić w ciągu 90 dni od chwili otrzymania zaproszenia do udziału w ceremonii, w przeciwnym razie nadanie obywatelstwa może zostać anulowane.

koniec wpisu


Powrót do listy artykułów