Polski konsul wydalony z Norwegii!

Protesty przeciwko norweskiemu BARNEVERNET

Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata. Polskiemu konsulowi dano tydzień czasu na powrót do Polski.

Informację tę potwierdziły wszystkie największe norweskie dzienniki. Jednocześnie strona norweska podkreśla, że decyzje podjęte wobec urzędującego konsula nie mają wpływu na dobre stosunki z Polską.

Pod koniec stycznia bieżącego roku norweski Urząd do Spraw Zagranicznych (Utenriksdepartementet UD) złożyło prośbę do polskich władz o przywołanie dr. Sławomira Kowalskiego. Jako przyczynę podano „ czynności i zachowanie niezgodne z rolą dyplomaty w wielu sprawach konsularnych, również wobec urzędników państwowych”. Prośba ta spotkała się z odpowiedzią polskich obywateli, którzy wyrazili swoje poparcie dla polskiego dyplomaty w akcji #muremzaKonsulem.

Nieoficjalnie mówi się, że „wyproszenie” polskiego konsula ma związek z jego zaangażowaniem w sprawy związane z Urzędem ds. Ochrony Dzieci. Głośnym echem odbiła się między innymi jego interwencja w mieście Hamar (około 120 kilometrów od Oslo), podczas której próbował pomóc rodzicom czwórki dzieci podczas procedury odebrania im opieki nad dziećmi. Polski dyplomata został usunięty z budynku przez Policję pomimo chroniącego go immunitetu.

Polski MSZ nie zgadza się z decyzją i zapowiada stanowczą reakcję

Polski resort spraw zagranicznych potwierdza otrzymanie dyplomatycznej noty z Norwegii. Jednocześnie MSZ podkreśla, że nie zgadza się z przedstawioną w niej opinią. W oświadczeniu czytamy, że ministerstwo dobrze ocenia pracę konsula "w szczególności, jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin i podtrzymuje swoje stanowisko, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula RP są nieuzasadnione".

Do sprawy odniósł się również sekretarz stanu polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk pisząc na Twitterze: „W odpowiedzi na nieuzasadnione uznanie przez władze norweskie konsula S. Kowalskiego za persona non grata, nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi NO. Ochrona i wsparcie obywateli PL pozostaje priorytetem polskiej dyplomacji.”


koniec wpisu

Powrót do listy artykułów